Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Górkach Śląskich

47-440 Nędza ul. Ofiar Oświęcimskich 57 Tel: (32) 418-73-02 zspgorki.sl@edu.nedza.pl

Historia szkoły – powstanie

Szkolne dzieci z Górek aż do 1829 roku uczęszczały na zajęcia w szkole parafialnej w Lyskach. W 1830 roku oddano do dyspozycji miejscowej gminie szkolnej jedną izbę starej drewnianej chałupy.  Okręg szkolny tutejszej placówki, stworzonej w 1830 roku stanowiły następujące gminy wiejskie: Górki, Bogunice z Bączkowcem (do 1902r.) oraz Szymocice (do 1873r.). Obowiązek szkolny dotyczył tutaj ponad setki dzieci. Stara drewniana szkoła pełniła funkcję oświatowe do 1905 roku., do czasu wybudowania nowej, murowanej szkoły w centrum wsi.

Szkołę wzniesiono w 1905 roku na gruncie przekazanym gminie przez Joannę Gorgoń, wdowę po miejscowym karczmarzu Filipie Gorgoniu. Początkowo był to gmach  jednopiętrowy. Siedem lat później ze względu na rosnącą liczbę uczniów dobudowano jedną kondygnację.

Z powodu sporu polsko – niemieckiego o Górny Śląsk w latach 1919 – 1922 w szkole prowadzono naukę w języku polskim oraz w urzędowym niemieckim. W okresie międzywojennym do najbardziej zasłużonych nauczycieli należał Karl Hillman, który pracował tu w latach 1928 – 1945. Dał się poznać jako organizator życia społecznego. Był w Górkach aż do nadejścia frontu w styczniu 1945 roku, potem wyjechał do Niemiec, gdzie zmarł w 1958roku. Budynek wyszedł z drugiej wojny światowej bardzo zniszczony (brakowało m.in. okien i ławek), ale zajęcia zaczęły się już 15 września 1945 roku. Funkcję kierownika objęła Amelia Sajfert.

W 1947r. do Górek przybyło małżeństwo Maksymilian i Lidia Frank, którzy przejęli prowadzenie szkoły. Schedę objęła po nich Aniela Leszczyńska, której pomagała Maria Procek. Potem szefową była Maria  Lamża z Suminy. W roku 1961 kierownikiem, a później dyrektorem została Regina Kruger. Swoją funkcję pełniła przez 30 lat ( z pomocą m.in. Zyty Lasak, Róży Śmiei czy Walentyny Domańskiej) i w 1991 roku odeszła na zasłużoną emeryturę.

Do 1990 roku placówka miała charakter świecki. Lekcje religii odbywały się poza jej murami. W 1991 roku po wygranym konkursie dyrektorem została Ewa Borowy. W pracy pomagali jej Maryla Kuchcik, Ludmiła Jędrecka oraz katecheci Alicja Kobyłka i proboszcz ks. dziekan Gotfryd Fesser.

W 1997 roku placówka weszła w skład szkoły podstawowej w Nędzy, stając się jej filią. Dyrektorem został Zbigniew Mużelak, a po jego odejściu na emeryturę funkcję objęła Brygida Szczepanik.

W 2003 roku przedszkole i szkoła w Górkach Śląskich utworzyły zespół szkolno – przedszkolny, którego dyrektorem została Jolanta Kupczyk. Uroczyste obchody stulecia podstawówki, połączone z nadaniem imienia papieża Polaka i odsłonięciem okolicznościowej tablicy, odbyły się 24 września 2005 roku. Pamiątkową tablicę, obiekt przedszkolny oraz zgromadzonych poświęcił ks. biskup Gerard Kusz. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. wójt Franciszek Marcol i przedstawiciel śląskiego kuratora oświaty wizytator Marzena Majorek